
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 1.25 V |
| Min Input Voltage | 2.35 V |
| Output Current | 4.6 A |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 8 mA |
| Max Input Voltage | 7 V |
| Load Regulation | 0.05 % |
| Line Regulation | 0.005 % |
Stock: 460
Distributors
pcbx
Unit Price$8.77854
Ext.Price$8.77854
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $8.77854 | $8.77854 |
| 10 | $6.92455 | $69.24550 |
| 25 | $6.46193 | $161.54825 |
| 50 | $6.29211 | $314.60550 |
| 100 | $6.12680 | $612.68000 |
| 300 | $5.80036 | $1740.10800 |
| 500 | $5.49133 | $2745.66500 |
